Tisztelt Érintett Szervezetek!
2024. január 1. napjától változnak a kormányzati informatikai beszerzések központosított közbeszerzési rendszeréről szóló 301/2018. (XII. 27.) Korm. rendelet (a továbbiakban: DKÜ rendelet) informatikai beszerzési igényekre és szoftverlicenc-gazdálkodási díjra vonatkozó szabályai.
Ettől kezdődően négy típusú igény nyújtható be a DKÜ alkalmazás Portál modulján:
- tervezett informatikai beszerzési igény: az adott évre jóváhagyott vagy jóváhagyás alatt álló éves informatikai beszerzési vagy fejlesztési tervben szereplő beszerzési igény;
- tervmódosítást igénylő informatikai beszerzési igény: az éves informatikai beszerzési vagy fejlesztési tervben nem szereplő, rendkívüli vagy üzemszerű működés biztosításához szükséges informatikai beszerzési igénynek nem minősülő beszerzési igény vagy az éves informatikai beszerzési vagy fejlesztési tervben szereplő, de attól a DKÜ rendelet 13. § (2c) bekezdés a)–e) pontjában meghatározottaktól nagyobb mértékben eltérő beszerzési igény;
- üzemszerű működés biztosításához szükséges informatikai beszerzési igény: az éves informatikai beszerzési vagy fejlesztési tervben nem szereplő, előre nem tervezhető beszerzési igény, amely az érintett szervezet mindennapi ügyviteléhez vagy közfeladatainak ellátásához kapcsolódó, azonnali beavatkozást igénylő kritikus működési kényszer miatt jelentkezik;
- rendkívüli informatikai beszerzési igény: olyan, az éves informatikai beszerzési vagy fejlesztési tervben nem szereplő, előre a kellő gondosságú tervezés mellett sem tervezhető beszerzési igény, mely jogszabály, a Kormány vagy a Kormány tagja által kiadott közjogi szervezetszabályozó eszköz kifejezett rendelkezése, kijelölése vagy a tulajdonosi jogokat, illetve az irányítási jogköröket gyakorló döntése alapján merül fel.
A tizenötmillió forintot elérő, vagy meghaladó értékű, tervezett informatikai beszerzési igénynek nem minősülő igények ellenőrzését a Digitális Kormányzati Ügynökség Zrt. (DKÜ) és a Digitális Magyarország Ügynökség Zrt. (DMÜ) egymással együttműködve végzik, a DKÜ rendeletben meghatározott szabályok szerint.
Az igények benyújtása során meg kell jelölni a benyújtani kívánt igény típusát, melyet a DKÜ az igény vizsgálata során jogosult felülbírálni a DKÜ rendeletben foglaltak szerint.
Azon érintett szervezetek, akik nem tesznek eleget az éves informatikai beszerzési és fejlesztési terv benyújtására vonatkozó kötelezettségüknek, a terv benyújtásáig kizárólag üzemszerű működés biztosításához szükséges, vagy rendkívüli informatikai beszerzési igényt tudnak benyújtani, amennyiben az igény a fenti definíciókban szereplő összes kritériumnak megfelel.
Az igények benyújtásával kapcsolatos útmutatóink hamarosan frissítésre kerülnek.
A szoftverlicenc-gazdálkodási díjak tekintetében fontos változás, hogy a korábbi, több változótól függő módon meghatározott helyett a díj fix, 1,5%-os mértékben fizetendő. A díj alapja a díjfizetéssel érintett egyedi szerződésben szereplő – az opcionális mennyiség értékével növelt – általános forgalmi adó nélkül számított visszterhes szerződéses érték.
A szoftverlicenc-gazdálkodási díj megváltozott szabályait a 2024. január 1. napján, vagy ezt követően megindított beszerzési eljárások alapján megkötött szerződésekre kell alkalmazni.
Ennek megfelelően a 2024. január 1-jét megelőzően megkötött szerződésekre, valamint a 2024. január 1-jét megelőzően megindított eljárások alapján 2024. január 1-jén, vagy azt követően kötött szerződésekre továbbra is a 2023. december 31. napjáig hatályos licencdíj-fizetési szabályokat kell alkalmazni.
Együttműködésüket ezúton is köszönjük!
Tisztelettel:
Digitális Kormányzati Ügynökség Zrt.